Centrum výskumu ekonomiky obnoviteľných zdrojov energie a distribučných sústav
Počet informácií, vedomostí a znalostí sa zdvojnásobujú tempom raz za dva až dva a pol roka. Preto úroveň tvorby ľudského kapitálu sa ukazuje jednoznačne ako strategický faktor ovplyvňujúci budúci ekonomický rast spoločnosti. Sú to nielen problémy spojené s demografickými trendmi ale aj so schopnosťou pracujúceho absorbovať nové poznatky a dynamicky ich uvádzať do reálnej praxe. Informácie spracované do vedomostí je potrebné cez prax pretaviť do znalostí. Inovácie predstavujú kľúč k ekonomickému rastu, zachovaniu si konkurencie schopnosti a tým aj životnej úrovne v 21 storočí. Objem a dynamika tvorby ľudského kapitálu a dostupnosť energetických zdrojov tvoria dva zásadné limity ekonomického rastu spoločnosti. Kým v 80tych rokoch bolo potrebných 60 originálnych myšlienok, aby sa jedna nakoniec uplatnila v praxi, v prvej dekáde 21 storočia je ich potrebných už 300. Preto kľúčom k úspechu je správna aplikácia špičkových technológií v praxi, čo zaručuje vynaloženie minimálnych zdrojov, či už ľudských, investičných alebo materiálových.
Znalostná krivka z 80 rokov 20teho storočia Zdroj: John A. Pierce II, Richard B. Robinson Jr. Startegic Management Strategy formulation and Implementation. Homewood Illinois : Richard D. Irwin Inc., 1988.
Centrum výskumu ekonomiky obnoviteľných zdrojov energie a distribučných sústav predstavuje iniciatívu inovačného centra zameraného na :
- výskum ekonomiky prechodu na obnoviteľné zdroje energie,
- výskum efektívnych distribučných trhov jednotného trhu energií z fosílnych palív a obnoviteľných zdrojov
- výskumu in door technológií budov zabezpečujúcich ekonomickú efektívnosť, produktivitu práce a kvalitu pracovného a životného prostredia pre ľudí
-
výskum realizovať na reálnych projektoch aplikovaného vývoja
- Zelená zóna Košíc – pilotný projekt
- Zelené Košice
- výskumné úlohy prepojiť paralelne s pedagogickou praxou
Centrum výskumu ekonomiky obnoviteľných zdrojov energie a distribučných sústav má ambíciu integrovať všetky tri vrcholy znalostného trojuholníka – vysokoškolskú výučbu, výskum a aplikovaný vývoj – v inovačnom modeli inšpirujúcom na príkladoch aplikovaného vývoja realizovaného v praxi, ďalší výskum a priame temer okamžité zužitkovanie výsledkov výskumu v pedagogickom procese.
Zakladatelia:
- Slovenská Technická Univerzita Bratislava
- Technická Univerzita Košice
- Ekonomická Univerzita Bratislava
- HONORS, a.s. akciová spoločnosť
Správna Rada:
- Dr.h.c. Prof. Anton Čižmár,PhD predseda správnej rady
- Prof.Ing.František Janíček,PhD člen správnej rady
- Dr.h.c.Prof.Dipl.Ing.Rudolf Sivák,PhD člen správnej rady
- Ing.Dušan Lukášik,CSc, člen správnej rady
Práca Centra výskumu ekonomiky obnoviteľných zdrojov energie a distribučných sústav je orientovaná na zvládnutie technologickej a ekonomickej časti problematiky prechodu ekonomiky na obnoviteľné zdroje energie, nové definovanie trhov spojených s definovaním účastníkov trhu, ich záujmami a nastavenie systému regulácie trhu a jeho dohľadu. Z takéhoto pohľadu je rozhodujúce, že ciele Centra majú stredno a dlhodobý charakter s horizontom 7 až 14 ročným v súlade s prognózami EU a inštitúcií naviazaných priamo na EU dotýkajúcimi sa svojou náplňou práce problematiky prechodu ekonomík na obnoviteľné zdroje energie. Súčasťou výskumu je aj výskum kooperačno konkurenčných trhov, ich definície, spôsobu regulácie a systému kontroly tak, aby plnili svoje poslanie efektívnych trhov definovaných dosiahnutím maximálnej produkcie tovarov a služieb pri minimálnych nákladoch.
Transformácia budov k budovám s nulovou bilanciou energie v súlade so zámermi EU pre cieľový rok 2020 predstavuje praktickú realizáciu aplikovaného výskumu a vývoja.